Hrvatska obrtniÄka komora pozdravlja odluku Vlade kojom je blagdan Svih svetih proglaÅ¡en sajmenim danom na razini Hrvatske, Äime će cvjećarnice i specijalizirane prodavaonice imati mogućnost rada na dan kada ova djelatnost ostvaruje najveći profit, Å¡to bi inaÄe bilo onemogućeno temeljem novih zakonskih ograniÄenjima rada nedjeljom i blagdanom.
Naime, obrtnici koji posluju na podruÄju groblja i svetiÅ¡ta uz crkve odnosno svi cvjećari i specijalizirane trgovine glavnu tržiÅ¡nu orijentaciju imaju upravo na nedjelje i blagdane kada graÄ‘ani najviÅ¡e posjećuju svoje pokojne na grobljima, Å¡to se osobito odnosi na blagdan Svih svetih. Posljednjim izmjenama Zakona o trgovini takvi obrti su ograniÄeni na rad 16 nedjelja godiÅ¡nje, uz zabranu rada blagdanom. Na taj naÄin, osobito u sluÄaju eventualnog nerada spomenutim blagdanom, njihovo poslovanje i opstanak je ugrožen jer se kod ove djelatnosti ne može oÄekivati prelijevanje prometa na druge dane u tjednu.
„Ova odluka je od velike važnosti za nas cvjećare i sve povezane djelatnosti, mnogi od nas baziraju svoju proizvodnju i poslovanje upravo u odnosu na ovaj blagdan. U ovom sluÄaju mogli bismo govoriti ne samo o neostvarenom prihodu već i o velikim gubicima, s obzirom da moramo unaprijed osigurati i potreban materijal. Nemogućnost rada na blagdan Svih svetih bi bio nenadoknadiv na nas, za nemali broj nas i kraj poslovanja. Odluka na ovoj razini stavlja sve hrvatske cvjećare u isti položaj u kojem ne ovise o reakciji svojih jedinica lokalne samouprave i mogu planirati svoj rad, osobito je važno da se ova odluka odnosi i na prodavaonice, a ne samo na vanjsku prodaju“, istiÄe predsjednica Sekcije cvjećara Hrvatske obrtniÄke komore Edita Merćep.
Komora je joÅ¡ u srpnju u dijalogu s Ministarstvom gospodarstva i održivog razvoja pojaÅ¡njavala odredbe Zakona o prigodnoj prodaji te izvijestila svoje Älanstvo o mogućnosti iste, koju su mnogi gradonaÄelnici i naÄelnici iskoristili, a ovoga tjedna prije donoÅ¡enja odluke uputila je uputu udruženjima obrtnika da u suradnji s jedinicama lokalne samouprave u okviru dane zakonske mogućnosti proglase sajamski dan za predstojeći blagdan. Ova problematika bila je i tema proÅ¡lotjednog 1. ObrtniÄkog fokusa s kojeg su poslane važne poruke o problemima koje ograniÄenja rada izazivaju kod obrtnika, osobito kod cvjećara i povezanih djelatnosti uoÄi predstojećeg blagdana.
„Vlada je joÅ¡ jednom pokazala da je partner hrvatskih obrtnika i da ima sluha za naÅ¡e probleme, kao i u sluÄaju posljednjeg nastavka mjera ograniÄenja cijena energije za obrtniÅ¡tvo. U otvorenom dijalogu u velikom broju resora razgovaramo o problemima hrvatskih obrtnika i pronalazimo rjeÅ¡enja. To je i sluÄaj kod posljednjih izmjena Zakona o trgovini – razumijemo namjeru Zakona i ono Å¡to donosi za najveći dio hrvatskih graÄ‘ana, no dužni smo zastupati interese naÅ¡ih obrtnika i skretati pažnju na probleme s kojima se susreću pri primjeni svih zakonskih odredbi, tako i ovog Zakona. I u narednom periodu uputit ćemo prijedloge unapreÄ‘enja Zakona, u cilju zaÅ¡tite domaćeg obrtniÅ¡tva i nastavka pozitivnog trenda rasta“, izjavio je predsjednik Hrvatske obrtniÄke komore Dalibor Kratohvil.
Â